Logo

45-470 Opole, ul. Lawendowa 48
tel.: 77 457 89 35, 531 262 720

 
Logo

Firma została założona w 1994 r. i prowadzi specjalistyczną obsługę hodowli gołębi.


W ramach firmy działa przychodnia weterynaryjna, weterynaryjne laboratorium diagnostyczne oraz sklep internetowy. Założycielem firmy jest dr n.wet. Maciej Dobkowicz - dyplomowany specjalista chorób gołębi i drobiu, wykorzystujący w swej pracy wieloletnie doświadczenie, oraz nowoczesne metody diagnostyki i leczenia chorób gołębi.W specjalnie przygotowanej ofercie handlowej sklepu internetowego proponujemy wiele wysokiej jakości preparatów renomowanych producentów.

Są to między innymi preparaty witaminowe, wzmacniające, wspomagające układ oddechowy, wspomagające układ pokarmowy, wspomagające układ mięśniowy, wspomagające układ odpornościowy, dezynfekujące, przeciwpasożytnicze, przeciw gryzoniom.

Gołąb w kulturze i wierzeniach

Gołębie z dawna wywoływały dwojakie, często dość sprzeczne skojarzenia i uczucia.

Wierność pary gołębi wzbudzała sympatię człowieka, ale gruchanie samców – irytację, gdyż często kojarzono je z bolesnymi jękami duszącego się człowieka. Wyraża to i prorok Izajasz: „Jak pisklę jaskółcze tak kwilę, wzdycham jak gołębica” (Ks. Izajasza 34, 18). Równie często odgłosy te kojarzono ze stosunkiem miłosnym. Zgodę i wzajemną miłość obrazowano nierzadko w postaci dwóch gołębi stykających się dziobami, zaś wdowieństwo symbolizowano czarnymi ptakami. Zwłaszcza w Indiach gołębia o ciemnym upierzeniu uważano za zwiastun śmierci. Natomiast białego gołębia dość powszechnie uznawano za talizman zdrowia i antidotum na zarazę. Pojawiający się w marzeniu sennym miał wróżyć szczęśliwe wydarzenie.

Antyczni Grecy widzieli w nim dominację duszy nad ciałem (w alchemii gołąb w ołowiu oznaczał ducha w materii), a wiele cywilizacji uznawało go za przewodnika dusz po śmierci. Ptak z różdżką oliwną stanowił oznakę pokoju, a także harmonii. W mitologii grecko-rzymskiej pod postacią gołębicy ukazywano Afrodytę, Wenus – boginię miłości. Sanktuarium Afrodyty w Pafos na Cyprze znane było z gołębi, które określano mianem „ptaków pafijskich”. Inne wierzenia widziały w nim symbol arcykobiecej bogini płodności: babilońskiej Isztar, kananejskiej Aszery, fenickiej Tanit, syryjskiej Atargatis, a także małoazjatyckiej Wielkiej Macierzy Bogów Kybele. Zapoznanie Greków z tą rozpowszechnioną wschodnią symboliką tłumaczy mit opowiadający o tym, jak z egipskich Teb miał przylecieć gołąb i usiadłszy na dębie w Dodonie, przemówił ludzkim głosem polecając założyć tam wyrocznię.

Więcej informacji >>

Gołębiowate

Gołębiowate, gołębie właściwe (Columbidae) – rodzina ptaków z rzędu gołębiowych (Columbiformes).

Obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, lecz występują również związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi, wyspami Grzbietu Śródatlantyckiego i Hawajami.

Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • krępa budowa ciała
 • w upierzeniu zwykle dominują różne odcienie szarości, brązu i różu; na boku szyi, skrzydłach lub ogonie obecne wyraźnie odcinające się kolorystyczne obszary
 • stosunkowo mała głowa i dziób
 • u nasady dzioba nabrzmiała, miękka woskówka
 • miękkie[4] i gęste upierzenie
 • większość lata dobrze i szybko
 • długość ciała 15–75 cm, masa ciała 30–2000 g
 • pokarm roślinny – zasadniczo nasiona, do tego owoce i zielone liście, niekiedy bezkręgowce; często połykają drobne kamyki (gastrolity)
 • pijąc zanurzają dziób w wodzie i wsysają ją
 • gniazdo stanowi zazwyczaj platforma z drobnych gałązek
 • zazwyczaj dwa jaja w zniesieniu (rzadziej jedno); cechuje je niewielka masa w porównaniu do masy ciała samicy, najmniejsza wśród jaj ptaków lądowych
 • gniazdowniki; opuszczają gniazda zanim osiągną wielkość i masę ciała dorosłych osobników, zwykle ważą około 65% z docelowej masy ciała
 • oboje rodzice wysiadują jaja (zwykle 13–18 dni) i karmią młode
 • pokarm piskląt przez pierwsze dni stanowi ptasie mleczko.